MAGUNKRÓL
Elbeszélt emlékek Kiadványok Cikkek Kutatási témák Neves személyiségek Épített emlékeink Tárnoki tót nyelvemlékek Öregtemetői sírok adatbázisa
KÉPTÁR FILMTÁR HANGTÁR

ELBESZÉLT EMLÉKEK

 

 

FORRÁSOK TÁRNOKON

 

Lindtner Jánosné sz. Ábel Jusztina
elbeszélése alapján (1999)

(Gyűjtötte: Ábel Endre)

 

 

Lindtner Jánosné: Tudod, hogy mennyi forrás volt itt nálunk Tárnokon? Biztos, volt máshol is, Sóskúton, Zámoron, de nálunk rengeteg. Volt a Pillár-forrás, aminek nagyon jó vize volt. Mi is jártunk oda vízért. Nem tudom honnan kapta a nevét, de azt mondták róla, hogy gyógyvíz. Az Eskulics Lukács bácsi volt bulgár1, az gazdálkodott a mellette lévő földeken és egyben ott is lakott. Az a kertészet a Sóskúti út és a Hazatérők útja közt helyezkedett el. A lenti részen kaszáló volt valamikor, de mostanában már azt hiszem gabonát is termesztenek rajta. A forráshoz be tudott menni lovaskocsi, meg más járművek is, mert füves területen állt. Híres volt az a víz. Én úgy emlékszem, meg mondták is, hogy ugyanaz a forrás jött a Kiserdőből, a Szikra2 mögül is, tehát összeköttetésben lehettek. Az is jó vizet adott. Egy kútgyűrű volt letéve, amiből jól lehetett merni. Ha permetezni mentünk, megálltunk mellette a lovaskocsival és a hordókat telemertük azzal a jó vízzel. Az ugyanolyat adott, mint a Pillár-forrás. És mondom, azt beszélték, hogy azok gyógyvizek voltak.
Volt úgy, hogy mikor Zapánszkiban, a szőlőben dolgoztunk és délbe mindenki lefeküdt, akkor én is ledőltem a többiekkel egy kicsit szundítani.  És akkor a mama, az anyukám egy idő után úgy többször finoman belerúgott a lábamba, hogy:
-"Na, menjél most." És akkor elmentem friss vizet hozni a forrásból. Mire fölébredtek a napszámosok, addigra én már meg is jöttem, hátamon a hintuskával. Demizsonban szállítottam a friss vizet. A munkások nagyon örültek a jó hideg frissítőnek. De valóban hideg is volt és tiszta, mint a kristály. Körülbelül egy méter mélységben volt abban a kútgyűrűben az a csodálatos víz. És az mind-mind eltűnt.
És akkor ugye volt a Skolka3, ami még most is megvan. Valamilyen kis történet is keringett róla, hogy ott kápolna volt valamikor, meg Jézus megjelent egy asszonynak és azt mondta neki, hogy nem fog eltűnni az a forrás. És hogy valamennyire le van takarva egy kővel, és azt, ha valaki fölemelné, úgy jönne, törne föl a víz, hogy az egész falut elárasztaná. Ez valamikor szóbeszéd volt. Hogy ez így van-e nem tudom, csak arra emlékszem, hogy az öregek szokták ezt tollfosztáskor mesélni.

 

A forrás helye a Tabán és Fő utca sarkán, a Matyóka néni háza előtt, 2012-ben
(Fotó: Ábel Endre)


Aztán volt a Fő utcában, a Matyóka néni háza előtt egy forrás, akkor volt Prezvrh-ban4, a Hoferszkinak nevezett szőlőrészen. A legutolsót meg a Barcza-tanya felé láttam a prezvrh-i dűlőben. Ott is így dél felé én mentem le vízért a Zámori-patakhoz, de nem a patakból hoztam, hanem annak a partjából csörgedező forrásból. Kis ér bugyogott ott, én meg az alá tettem a demizsont. Volt a Zungónál5 is, a Hornyi-lúkákon6, az meg a Benta oldalából eredt és folyt a patakba. Annak a környezete már kiépített, kulturált volt. Oda sokan jártak, a gyerekek meg ott szoktak fürödni körülötte. Idővel kirándulóhellyé változott az a rész. Az én gyerekeimmel is oda szoktunk járni, pihenni, meg strandolni. Hova tűnhettek el azok a források? Emlékszem még, hogy a Rózsahegyi bácsiék előtt, ahol most a március 15-i emlékmű áll, és a Hangyabolt előtt is volt egy ártézi kút, azok is kiszáradtak. Azok is jó vizet adtak. Aztán voltak Ligeten is hasonló kutak.
-"Megyek az ártézi kútra vízér." Így szoktuk mondani. Voltak és nincsenek. Mind-mind eltűntek. Már emlékük sincs. De talán még a zungói megvan. Talán. Ott a Benta partjában.

 

Még élő, "Minár" névre keresztelt forrás Berkiben, 2011-ben
(Fotó: Ábel Endre)

 

 

1 Értsd: bulgárkertész volt.
2 Értsd: Rádióállomás.
3 A Tabán utca és az M7-es autópálya között, a Friedl-tanya mögött.
4 Már nem létező, Zámori-patakon túli szőlőföld a pusztazámori és sóskúti határ mellett.
5 A Benta-patak azon része, ahol a sóskúti-tárnoki határ húzódik.
6 Jelentése: Felső-réteken.

 

 

Copyright © 2012–2022 www.abelandras.hu – Minden jog fenntartva!