A tárnoki fúvószenekarok története és működése
II. rész
A Tárnokhír 2013. áprilisi számában röviden ismertettük a tárnoki fúvószenekarok (nagyzenekar, leventezenekar, kisbandák) történetét. Említést tettünk a nagyzenekar első, 1908-as alapító-okiratáról és 1912-es feloszlatási jegyzőkönyvéről, valamint a második zenekar megalakulásáról szóló 1926-os okiratról, amelyek Ábel Endre tulajdonában vannak. Ezek a dokumentumok rendkívül fontosak a tárnoki egyesületi élet történetével kapcsolatban, eddig ugyanis csak a fúvószenekarok működésére vonatkozóan sikerült eredeti iratokra rátalálni.
A második világháborúig Tárnokon több egyesület is működött (Legényegylet, Leánykör, Dalkör, Lövészegylet, Önkéntes Tűzoltó Egylet, fúvószenekar), amelyek tevékenységének köszönhetően élénk kulturális, szellemi és sportélet jellemezte településünket. Rendszeresek voltak a színjátszókörök előadásai, a Lövészegylet tagjai és a futballcsapat jelentős sikereket értek el, a fúvószenekar tagjai pedig a hajnalig tartó bálokon biztosították a zenét. A most közölt két dokumentumszöveggel valamennyi egyesület működésére, egykori tagjaira is emlékezni szeretnénk.
Ábel András, Muskovics Andrea Anna
Az 1908-as alapító-okirat szövege:
Szerződés.
A mely Ábel András, Mészáros Tamás, Lulity Mátyás, Kis József, Pintér András, Lulity Mihály, Lulity István, Varga István, Muskovics Mihály, Petró Vincze, Markó András és Leszkovszki János tárnoki lakósok között egy fuvó hangszerrel müködő zenekar alakitására a következőkép köttetett:
1. Összeállanak fentiek azon czélból, hogy egy zenekart képeznek, oly kikötéssel, hogy mindegyik ezen zenekarnak tagja köteles maradni folytonosan; köteles bajtársiasan viselkedni; összeférhetetlen, veszekedő egyén, a ki a zenekar jó hirnevét és müködését zavarná, az a társaságból bármikor kizárható, - kárpótlás nélkül.
2. A társaságból csak akkor léphet ki valamely tag, ha a zenei képessége nem megfelelö s ha közremüködni nem képes vagy ha betegsége erre képtelenné tenné, - ezen esetben a társaság más tagot vehet fel helyette.
3. Mivel a felszerelés, kitanittatás és hangszerek vásárlására] a társaság kamatra kölcsönt vesz fel, ennélfogva minden egyes tag 100 Kor. azaz: Egyszáz Koronát erejéig bárhol található vagyonát ezennel leköti, mely összeget ha a társaság feloszlása előtt ok nélkül, önkényileg valamely tag ezen szerzödéstöl visszalép, köteles a társaság pénztárába befizetni. Azon esetben, ha valamely tag megbetegedik, de ujolag felgyógyul, a társaságból ki nem zárható, hanem felgyogyulta után midőn már müködik az esetleges hasznot és hozzá járul aránylagosan mint rendes tag a kamatfizetéshez.
(A paragrafust első mondatát utólag javították: Mivel a társaság a hangszereket törlesztésre veszi fel, ennélfogva minden egyes tag 80 p erejéig bárhol található vagyonát ezennel leköti…)
4. A felvett kölcsön után a kamatokat évenkint fognak fizettetni és a töke is törlesztetni, ennél fogva minden tag köteles lesz egyformán, amint a kötelezvény pontjai megkívánják, a fizetésekhez aránylagosan hozzájárulni. Midőn már a kölcsön vett összeg teljesen le lesz fizetve, a pénz, a melyet müködésükkel keresnek, valamint a hangszerek és közösen szerzett felszerelések közös vagyont fog képezni, a melyből ha valamely tag elhalna örökösei a megfelelő részt kikapják.
5. A míg a hangszerek ára le nem lesz fizetve, a társaság a hétköznapi kereset felét, az ünnep és vasárnapi keresetet egészen ezen czélra fordítja.
A hangszerek lefizetése után minden keresetnek fele levonatik, mindaddig míg 600 Kor. azaz: Hatszáz Korona nem gyül össze.
Ezen Hatszáz Korona és a hangszerek a zenekar vagyonát képezi.
Ha egy tag a társaságból elébb kilépne, a míg a hangszerek ára nincs kifizetve, egyszáz Koronát köteles a társaságnak lefizetni. Ha egy tag részegeskedik, engedetlen, a tanulást háborgatná vagy magát botrányosan viselné, ugy 2-3 szor megbüntettetik, visszaesés alkalmával a társaságból kizáratik.
Az elbocsájtott vagy önkényileg kilépett tagok a törzsvagyonból nem részesülnek.
Ha valamelyik tag betegség vagy más indokolt ok miatt a társaságból kilépne a hatszáz koronából reá részt kikapja, a hangszer azonban mindvégig a társaságé marad.
6. Ha egyik tag a többség által elhatározot időben a tanulásnál pontosan meg nem jelenne 20 fill. 1 Koronáig büntetendö.
7. Ha a zenekar vezetöje bárhavá elszerzödne, a társaság minden tagja köteles elmenni, a mit ha elmulasztaná s a kar miatta kárt szenvedné, ezt a mulasztó tagok kötelesek megtériteni.
8. Az elindulási időt pontosan be nem tartó tag 10 fill 40 fill. büntetendö.
9. A müködés alatt aki magát leissza, a társaság békéjét háborgatna, a mulasztó közönséget sértegetné, vagy a kar jó hirnevét koczkáztatná 40 fill. 2 koronáig büntetendö.
10. A hangszerben önkényüleg kárt tevök a maguk költségükön tartoznak azt csináltatni vagy ujjal kicserélni.
11. A zenekar vezetöjét a többség választja a tagok sorából.
12. A zenekar vezetönek az összes tagok engedelmességgel tartozik. Engedetlenkedök v. visszafeleselök 10 fill. 50 fill. büntethetök.
13. Minden tag a müködés közben mulasztó egy-egy zenedarab után 10 fill. büntetendö.
14. A választások és birságok kirovása titkos szavazás utján történnek.
15. A kar feloszlása csak akkor történhetik, ha a tagok száma már csak ötre apadt s csak többsége határozná el a feloszlást.
16. A ki a keresetéböl bármely csekély összeget is elsikkasztaná, köteles az elsikkasztott összeg kétszeresét vissza adni s ezen kívül esetenkint 1-1 Kor. birságot fizetni.
17. Ha valamelyik tag kilép vagy kizáratnék és helyette egy uj tag vétetik fel, ugy ezen uj tag is köteles a törzsvagyonnak reá eső részét a kar pénztárába befizetni, - a miért is a többi tagok jogaiba is lép.
Mely szerzödés elöttünk felolvastatott, megmagyaráztatott és aláíratott.
Kelt Tárnokon 1908 Január 17
Az 1912-es feloszlató jegyzőkönyv szövege:
Jegyzökönyv.
Ezen jegyzökönyv 1912. június 22én a tárnoki zenekar gyulésen vetetett föl
1. °Mivelhogy a zenekar tagjainak szama 5re csökkent 1908 év január 17én kötött szerzödés 15ik pontja alapjan a kilépet tagok helyet a zenekar új tagokat szerezni nem bir a megmaradt 5 tag egyhangulag megszavazza a feloszlast.
2. A tárnoki hitelszövetkezetben elhelyezet 144 korona 12 filér azaza száznegyvennégy korona 12. filér a mely a meg marad 5 tag vagyonát képezi a tagok köszt elosztassék.
3. A 12. darab fuvó hangszer becsomagoltassék és bisztos helyre elraktaroztassék.
4. A vonós hangszer azonnal eladtassék és a bevet pénz elosztassek.
Az el nem adott hangszerek a megmaradt 5 tag vagyonát képezzen.
A vonós hangszerek 1. darabonként is eladhatjuk azonban a 12 darab fuvóhangszer csak is akkor adhato el ha mind a 12. darabnak vevöje akad.
Muskovics Mihaly
Kiss József
Lulity Mátyás
Ábel András Petró Vincze
Copyright © 2012–2024 www.abelandras.hu – Minden jog fenntartva!